SILOTAPE

FOLIA KISZONKARSKA O OPTYMALNYCH PARAMETRACH !

ONE WIEDZĄ CO DOBRE ! A CZY TY TO WIESZ ?

Siatka rolnicza do owijania bel jest jedną z najnowocześniejszych metod zbioru materiału żniwnego, zastępującą tradycyjną metodę owijania bel sznurkiem. Siatka polietylenowa to nie tylko sposób na zbiory, ale również doskonała metoda przechowywania i transportowania zbiorów żniwnych. Jest to siatka spełniająca wszelkie wymagania i może być stosowana globalnie w prasach wszystkich producentów. Siatka może być stosowana w każdych warunkach – polecana jest zarówno do sianokisoznek, siana, słomy, trzciny jak i innych belowanych materiałów. Może być także używana do torfu, ryżu, kukurydzy. Owijanie siatką bel ma na celu przede wszystkim optymalne ubicie materiału oraz uformowanie go w jak najbardziej regularne bele.

Jaka siatka do jakiej beli ?

Odpowiedź sama ciśnie się na usta … tak, owijanie naszą siatką bel ma na celu przede wszystkim optymalne ubicie materiału oraz uformowanie go w jak najbardziej regularne bele. Każda nieregularność objawia się w sposób niemalże natychmiastowy. Siatka albo się nierówno naciąga i bela jest krzywa, albo po prostu siatka pęka. Siatki różnią się zarówno wytrzymałością jak i tzw. splotem. W zależności od stopnia ubicia (zagęszczenia, sprasowania) dobieramy rodzaj siatki, oraz splotu jej wykonania. Zazwyczaj najmniejsza wytrzymałość siatki na rozciąganie wynosi 230 – 250 kg. Nasza siatka rozszerza się i zachodzi na krawędzie oraz boki beli, o ile maszyna zwijająca materiał na to pozwala. Posiada ona zagęszczony środkowy segment, co zapobiega pękaniu jej w środkowej strefie beli.

 

 Ile siatki ?

Podczas pracy przy zwijaniu bel należy trzymać się prostych zasad. Zwijane przez prasę bele powinny być równe, kształtne i nie mieć postrzępionych brzegów. Liczba owinięć beli siatką nie jest jednakowa, dla wszystkich materiałów. Jeśli jest to słoma należy poprzestać na 2 – 2,5 owinięciach. Z kolei w przypadku sianokiszonki, siana, czy podobnych materiałów – wystarczy owinąć je na 2 – 2 i ¼ obrotu beli. Ile potrzebujemy siatki? Zależy to od liczby bel oraz od tego jak mocno są one ściśnięte. Możemy to obliczyć, posiłkując się wzorem na obwód koła: 2 x Π x promień. Dla bel o średnicy 1,2 m liczba metrów siatki wyniesie: 2 x 3,1415 x 0,6 m = ok. 3,77. Jeśli zamierzamy bele słomy owijać 2,5 raza, to otrzymamy: 3,77 x 2,5 = ok. 9,43 m, na 1 belę. Z siatki o długości 2000 m, prawdopodobnie owiniemy około 212 bel. W przypadku owijania tylko dwukrotnego – z rolki 2000 m owiniemy około 265 bel. Z kolei dla bel siana, sugerowana liczba owinięć siatką wynosi od 2 do 2,25 raza. Wg obliczeń siatki z 2000-metrowej rolki wystarczy na ok. 265 – 235 bel.

 

Jak zadbać o brzegi ?

Podczas owijania powinna siatka dopasować się do beli, pokrywając jej walcowatą część praktycznie od krawędzi do krawędzi, a nawet z małym zapasem. Jednak podczas pracy z różnej jakości i rodzajami owijanego materiału – nie zawsze się to udaje. Wtedy, kiedy zależy nam na dokładnym pokryciu brzegów beli siatką, należy wybrać lepszą siatkę, np. z elastycznymi brzegami, albo po prostu szerszą. W handlu można znaleźć różne siatki o takiej samej szerokości, ale nasza brzeżne partie naszą są elastyczne. Dzięki temu brzegi nieco zachodzą na krawędzie beli (1-2 cm), co chroni zarówno brzegi beli przed uszkodzeniem, jak i uszkodzeniem folii, którą będziemy owijać np. bele podsuszonej zielonki, aby otrzymać sianokiszonkę. W kwestii dokładnego owijania beli od brzegu do brzegu – nie powiedziano jednak ostatniego słowa. Niektórzy producenci maszyn wprowadzili systemy pozwalające przy użyciu nieco szerszych siatek na okalanie brzegów bel o kilka cm. Są one jednak jeszcze w fazie testów i nie zawsze sprawdzają się w praktyce. W zasadzie wszyscy znani producenci oferują siatki o właśnie elastycznych brzegach, o standardowej szerokości 1,23 m. Owijając słomę, nie musimy przejmować się bardzo brzegami beli. Nie muszą być one okryte, gdyż słoma nie będzie owijana folią.

SPECYFIKACJA/WŁCIWOŚCI SIATKI:

Dostępne rozmiary:
1,23/2000 m

Wydajność: z rolki 2000 m, przy dwukrotnym owijaniu bel siana o średnicy 1,2 m można owinąć około 300 bel.

KRAJ POCHODZENIA NIEMCY

Siatka jest produkowana z najwyższej jakości surowców, spełnia wszelkie międzynarodowe standardy, w tym normę ISO EN 9001.

Odporność na zerwanie: do 270 kg

STOSUJĄC NASZĄ SIATKĘ

I TWOJA PASZA MOŻE BYĆ TAK DOBRZE PRZECHOWYWANA !